Czy grzyby adaptogenne wspierają koncentrację?

Utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji to niełatwe zadanie – codzienny stres, zmęczenie i brak snu mogą znacząco obniżyć naszą zdolność do skupienia uwagi, wpływając negatywnie na produktywność i ogólne samopoczucie. Zamiast sięgać po kolejną kawę czy batonika, warto zwrócić uwagę na naturalne rozwiązania wspierające pracę mózgu. Jednym z nich są grzyby adaptogenne, które od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej do poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Które z nich mogą pomóc w zwiększeniu koncentracji i jak działają? Przekonajmy się!
Co wpływa na osłabienie koncentracji?
W naszym otoczeniu jest wiele czynników, które skutecznie utrudniają skupienie uwagi. W rezultacie mamy trudności z rozwiązywaniem codziennych problemów, efektywną pracą i nauką. To, co zaburza koncentrację, często ma związek z naszym stylem życia i codziennymi nawykami. A oto przykłady najczęstszych przyczyn:
- przemęczenie,
- przewlekły stres,
- niska aktywność fizyczna,
- spożywanie sporych ilości cukru,
- za długie przerwy między posiłkami,
- nadmierne korzystanie z social mediów,
- zbyt krótki sen i wybudzanie się w nocy.
Na osłabienie koncentracji wpływają też niektóre choroby i stosowane leki. Wobec tego, jeśli od dłuższego czasu obserwujesz, że masz problem ze skupieniem się, a wcześniej nie stanowiło to dla Ciebie problemu, skonsultuj się z lekarzem.
Naturalne składniki poprawiające koncentrację
Aby poprawić koncentrację, warto zadbać o dietę i wzbogacić ją o składniki, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Do najważniejszych z nich należą:
- Grzyby adaptogenne – wpływają pozytywnie na pracę mózgu, poprawiają koncentrację i pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Zawierają związki bioaktywne, które stymulują regenerację neuronów, wspierają przepływ krwi do mózgu i zwiększają odporność na zmęczenie.
- Kakao i gorzka czekolada – dostarczają kofeiny i przeciwutleniaczy, które m.in. usprawniają przepływ krwi do mózgu, co wpływa na poprawę skupienia. Są także źródłem magnezu, który poprawia funkcjonowania układu nerwowego.
- Kawa i yerba-mate – to naturalne źródła kofeiny, które pobudzają układ nerwowy, zwiększają czujność i poprawiają koncentrację. Kawa dostarcza przeciwutleniaczy, a yerba-mate dodatkowo zawiera teobrominę i teofilinę, wspierające utrzymanie uwagi przez dłuższy czas.
- Orzechy – są źródłem witamin z grupy B, zdrowych tłuszczów i kwasów omega-3, które wspierają funkcje kognitywne i przepływ impulsów nerwowych.
- Owoce jagodowe – są to np. borówki, jagody, maliny, truskawki czy jeżyny. W ich składzie znajdują się spore ilości polifenoli, które chronią mózg przed stresem oksydacyjnym i mogą poprawiać pamięć oraz koncentrację.
Wymienione składniki są naturalne, mało przetworzone i bogate w cenne substancje bioaktywne. To pokazuje, że im mniej przetworzonej żywności w diecie, tym lepiej dla Twojego mózgu i całego organizmu.
Które grzyby adaptogenne wspierają koncentrację?
Temat wpływu grzybów adaptogennych na zdrowie i pracę układu nerwowego ciągle jest analizowany przez naukowców. Część badań sugeruje, że działają one neuroprotekcyjnie, wspomagają regenerację neuronów, redukują stres i jego negatywne skutki, wspierają pamięć i poprawiają koncentrację. Do grzybów o takich właściwościach należą m.in.:
- Soplówka jeżowata (Lion’s Mane) – badania in vitro i in vivo wskazują, że jej bioaktywne związki, takie jak erinacyny i hericenony, mogą zwiększać produkcję czynników neurotroficznych, w tym NGF (nerve growth factor) i BDNF (brain-derived neurotrophic factor). Te białka odgrywają istotną rolę w regeneracji i plastyczności neuronów, co może pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację. Mimo obiecujących wyników potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić te efekty u ludzi [1].
- Kordyceps – zawiera różnorodne związki, takie jak terpeny, związki fenolowe, kwasy tłuszczowe, α- i β-glukany, polisacharydy i białka, które przyczyniają się do poprawy funkcji poznawczych. Ponadto grzyb ten wpływa na redukcję zmęczenia i wzrost energii, co ułatwia skupienie uwagi [2].
- Reishi – dostarczają prozdrowotnych polisacharydów, triterpenoidów, protein, aminokwasów i antyoksydantów. Substancje te wpływają korzystnie na funkcje kognitywne, ułatwiają zapamiętywanie, poprawiają szybkość przetwarzania informacji i koncentrację, poprzez regulację neuroprzekaźników (np. acetylocholiny) [3].
Wiele badań nad grzybami adaptogennymi przeprowadzono na modelach zwierzęcych lub in vitro, a liczba badań z udziałem ludzi jest nadal ograniczona. Te, które już się pojawiły, dają jednak obiecujące wyniki. Warto więc śledzić rozwój tego tematu, bo w najbliższych latach możemy dowiedzieć się znacznie więcej o ich wpływie na organizm człowieka.
Jak stosować grzyby adaptogenne dla lepszej koncentracji?
Każdy grzyb adaptogenny ma unikalny skład i właściwości, dlatego ważne jest, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. To, w jakiej porcji należy je przyjmować, zależy też od formy preparatu. Na rynku dostępne są np. kapsułki, proszek, ekstrakty czy kawa z adaptogenami. Przykładowo w przypadku ekstraktu z Lion’s Mane rekomendowana dzienna porcja to 3 ml płynu. Jeśli masz wątpliwości, jaka ilość danego preparatu będzie dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Bibliografia:
1. Brandalise F. i in., Hericium erinaceus in Neurodegenerative Diseases: From Bench to Bedside and Beyond, How Far from the Shoreline?, J. Fungi 2023, 9, 551.
2. Elkhateeb W., Daba M.G.Cordyceps More Than Edible Mushroom-A Rich Source of Diverse Bioactive Metabolites with Huge Medicinal Benefits, J Biomed Res Environ Sci. 2022 May 21; 3(5): 566-574.
3. Huang S. i in., Polysaccharides from Ganoderma lucidum Promote Cognitive Function and Neural Progenitor Proliferation in Mouse Model of Alzheimer's Disease, Stem Cell Reports. 2017 Jan 10;8(1):84–94.
Polecane
