Sposoby na parzenie kawy z różnych zakątków świata – sprawdzone przepisy
Kawa to napój, który jest znany na całym świecie. Jest ceniona za swój charakterystyczny smak i aromat, a także za właściwości pobudzające i poprawiające koncentrację. Kawa oprócz walorów smakowych odgrywa ważną rolę w kulturze wielu krajów świata, a każdy z nich może pochwalić się ciekawym i wyjątkowym sposobem na jej przygotowanie. W jakim kraju dodaje się do kawy whisky, a w jakim pieprz? Kto pije kawę z jajkiem? Na te pytania odpowiadamy poniżej!
Kawa jajeczna po wietnamsku
Wietnamczycy znani są ze swojego nietypowego sposobu przyrządzania kawy, ponieważ dodają oni do niej jajka oraz skondensowane mleko. Kawa ta oryginalnie nazywa się cà phê trứng.
W pierwszej kolejności w tradycyjnym zaparzaczu phin (można użyć także klasycznego espresso z ekspresu do kawy) przygotuj napar z grubo mielonej kawy. Następnie uszykuj mieszankę jajeczną. Aby ją uzyskać, należy umieścić w szklance lub innym wysokim naczyniu żółtko oraz 2 łyżki mleka skondensowanego. Całość dokładnie wymieszaj lub zblenduj, tak aby uzyskać jednolitą i puszystą pianę. Do oddzielnej szklanki wlej zaparzoną kawę, a następnie dodaj do niej mleko wymieszane z jajkiem. Do gotowej kawy możesz dodać również cukier lub lód.
Aromatyczna kawa po marokańsku
Ten rodzaj kawy jest bardzo prosty w przygotowaniu, a sam napar ma rozgrzewające właściwości i wyjątkowy smak. Istotnym składnikiem kawy po marokańsku jest odpowiednio skomponowana mieszanka przypraw. Zwykle wykorzystuje się tutaj mielony kardamon, cynamon, goździki, imbir, gałkę muszkatołową i pieprz.
Aby otrzymać aromatyczną kawę po marokańsku, umieść w rondelku zmielone ziarna kawy, (Marokańczycy wykorzystują do tego zwykle tygielka), a następnie dosyp łyżeczkę mieszanki przypraw. Całość zalej wodą i dokładnie wymieszaj. Kawę gotuj na dużym ogniu. Uważaj, aby nie wykipiała. Gdy zacznie się podnosić piana, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez ok. 5 minut. Po tym czasie zdejmij kawę z ognia i odczekaj ok. 2 minuty, aby opadły fusy. Następnie przelej kawę do filiżanek. Świeżo zaparzoną kawę możesz podawać z cukrem lub miodem.
Kawa z whisky po irlandzku
Irish coffee, czyli kawę po irlandzku przygotowuje się z kieliszkiem irlandzkiej whisky i z odrobiną cukru trzcinowego. Klasyczna kawa po irlandzku powinna być podawana w wysokiej szklance z uchem.
Przepis na tę kawę również jest bardzo prosty. Przed jej przygotowaniem podgrzej szklankę do kawy w piekarniku lub mikrofali. Następnie przygotuj ok. 150 ml czarnej kawy. Do podgrzanej szklanki wsyp łyżeczkę cukru trzcinowego i zalej go gorącą kawą. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Do kawy wlej kieliszek irlandzkiej whisky i ponownie wymieszaj. Gotową kawę po irlandzku możesz dodatkowo przyozdobić bitą śmietaną i cynamonem.
Kawa po tajlandzku
Kawa przygotowana w tej sposób jest połączeniem naparu z kawy i mleka skondensowanego. Na początku przygotuj czarną kawę. Aby była bardziej aromatyczna, możesz użyć grubo mielonych ziaren. Następnie do wysokiej szklanki wlej ok. 100 ml mleka skondensowanego. Zaparzoną czarną kawę przelej ostrożnie po ściance szklanki, tak aby uzyskać dwie warstwy napoju. Gdy kawa jest już gotowa, dopraw ją cynamonem, kardamonem lub anyżem. Kawę po tajlandzku możesz także przyozdobić bitą śmietaną.
Koreańska kawa dalgona
Ten rodzaj kawy wygląda bardzo efektownie, więc może być podawana także jako deser. Zamiast zwykłej czarnej kawy poleca się użyć kawy rozpuszczalnej. Do miseczki wsyp 1 łyżeczkę kawy, 1 łyżeczkę cukru i dwie łyżki gorącej wody. Całość dokładnie ubij trzepaczką lub mikserem, aż do uzyskania gęstej pianki. Następnie do oddzielnej wysokiej szklanki wlej ok. 150 ml zimnego mleka, a na wierzchu ułóż kawową piankę. Kawę możesz dodatkowo posypać cynamonem lub kakao.
Kawy świata – podsumowanie
Kawa jest napojem, który towarzyszy ludziom od wieków, a każdy kraj ma swój własny unikatowy sposób na jej zaparzanie. Poza dobrze nam znanym espresso czy latte istnieje cała gama aromatycznych i niezwykle smacznych napojów kawowych, które mogą przełamać naszą codzienną rutynę. Warto więc próbować nowych przepisów i połączeń smaków, które nie tylko pobudzą nasze kubki smakowe, ale także pozwolą nam odkryć nowe oblicze kawy.